top of page
Image by william william

UKRAYNA VE RUSYA KRIZI:
ISTIHDAM KOSULLARI UZERINE ETKISI

From Dilara Dayioglugil, SODAC

March 11th, 2022

Sayın ilgililer;

Isbu dikkatinize sunulan bilgilendirme notunda Ukraynalı ve Rus gemi insanlarının hizmet sozlesmeleri kapsamındaki durumunu ve isverenlerini etkisini ele almaktayız.

Detaylı bir bilgilendirme için her zaman tarafımızla iletişime geçebilirsiniz.


 

 

1. Armatörün/Gemi ilgilisinin gemide Ukraynalı mürettebatı varsa ve bu mürettebatın hizmet sözlesmelerinin sona ermesi ihtimali dahilinde sözlesmelerini uzatabilir ve gemide kalabilirler mi?

 

The Ukrainian ITF affiliate – Union Marine Transport Workers Trade Union of Ukraine (MTWTU), Ukraynalı gemi insanlarının diledikleri takdirde sözlesmelerini uzatabileceklerini belirten bir bildiri yayınladı ve MTWTU, “Ukrayna'ya geri dönmek mümkün ve güvenli hale geldigi sürece gemide kalmalarını” tavsiye etmistir. Bu tavsiyeler aynı zamanda ITF açısından baglayıcı nitelik taşımaktadırlar.

 

Ne var ki, Armatör firmaların, gemi insanlarının hizmet sözlesmelerini genisletmek veya degistirmek için hazırlayacakları ek protokolde avukatlarıyla çalısmalarını siddetle öneriyoruz. Hizmet sözleşmesinde yapılacak degisiklikler açık ve anlasılır, yoruma kapalı bir sekilde hazırlanması gerekmektedir.

 

2. Ukraynalı gemi insanı hizmet akdini sözlesme tarihinden önce fesih etmek isterse ne olur?

 

 Ukraynalı gemi insanlarının Türk bayraklı gemilerde çalışması halinde 854 sayılı Deniz Is Kanunu uygulanmaktadır. Bu kanun kapsamına göre;

 

“Madde-14

III - Isveren, isveren vekili veya gemi adamı tarafından:

a) Geminin herhangi bir sebeple 30 günden fazla bir süre seferden kaldırılması,

b) Gemiadamının herhangi bir sebeple sürekli olarak gemide çalısmasına engel bir hastalıga yakalanması veya engelli hâle gelmesi,

Hallerinde feshedilebilir.

IV - Geminin kayba ugraması, terk edilmesi veya harp ganimeti ilan edilmesi veyahut Türk Bayragından ayrılması hallerinde ise hizmet akti kendiliginden bozulur.”

 

Sadece belirli sartlar halinde gemi insanının sözlesmeyi kendiliginden fesih edebilecegi belirtilse dahi Türk Borçlar Kanunu kapsamında genisleterek tarafların yazılı onayları ile gemi insanının sözlesme sartlarından dogabilecek tüm haklarını feragat etmesi halinde fesih edebilirler.

 

IG Clubs (International Group of P&I Clubs (IG) Personnel Sub-Committee) bu amaçla sablon bir kloz hazırlamıs olmasına ragmen henüz bu sablondaki cümle kalıpları onaylanmamıstır. Dolayısıyla bu tip dogabilecek uyusmazlıklarda lütfen avukatınıza danısınınız.

 

“Addendum to the contract of employment dated: XXXXX (hereinafter referred to as “SEA”).

 

This addendum is agreed between (name and rank of the seafarer), hereinafter referred to as “seafarer”, and (name of the employer which could be shipowner direct or its agents to be clarified appropriately as referred in original employment contract), hereinafter referred to as “employer”.

 

According to the terms of SEA, the seafarer’s term of employment on board (insert name of the vessel) completes on………. or is due to be completed on …….. (insert date of completion of contract together with usual +/- tolerance period). The agreed place of repatriation in SEA is …..(insert name of place of repatriation in SEA).

 

The seafarer wishes to terminate the SEA before the termination date and after due consideration of the present exceptional circumstances the employer agrees to this request. Repatriation to the original place of engagement is no longer practical or is unsafe. The alternative place of repatriation is now agreed to be……… (insert new location for repatriation).

 

The seafarer undertakes that s/he shall comply with all applicable laws including but not limited to any entry or visa requirements imposed on her/him at the alternative place of repatriation. In the event that repatriation to the alternative place becomes impractical or unsafe after the nomination by the seafarer but prior to commencement of the repatriation journey, the seafarer and the employer agree to consider alternative viable places of repatriation.

 

The seafarer and the employer agree that early repatriation to such agreed alternative place of repatriation shall be deemed as due performance of the employer’s obligation to repatriate the seafarer and the employer will be released from any and all further obligations towards the seafarer under the contract of employment including any obligations imposed under the applicable CBA and/or the Maritime Labour Convention and/or applicable laws other than those which have accrued to the date of repatriation and not yet been discharged.”

 

3. Armatör/Gemi Ilgilisi, taraflar arasında akdedilen Gemi Adamı Hizmet Sözlesmesi kapsamında Ukraynalı mürettebatı belirtilen bir ülke/hedef yerine baska bir ülke/hedefe gönderebilir mi?

 

Union Marine Transport workers Trade Union of Ukraine (MTWTU) ‘nın duyurusuna göre; mürettebatın is akdi sözlesmesinin sona ermesi veyahut fesih hallerinde ülkesine dönmek isteyen gemi insanlarını Ukrayna’ya yakın komsu ve dost ülkelere gönderilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda ana havalimanları olmak sartı ile Kisinev, Moldova, Varsova, Polonya, Macaristan, Slovakya ve Romanya’ya iade edilebilirler.

 

Ilaveten yapılacak tüm masraflar Armatör firmalara ait olacak olup; gemi insanının ülkesine yani Ukrayna’ya dönmek istemesi halinde ise yukarıda anılı ülkelerden kara ulaşımı ile geçmeleri sartı ile yine burada yapılacak tüm ödemeler de Armatör firmalar tarafından karşılanacaktır.

 

Buna ek olarak, gemi insanının yukarıdaki ülkelerden bagımsız alternatif bir varıs noktasına geri gönderilme talebi ihtimali halinde; tercihen Gemi Adamı Hizmet Sözlesmesi ve Maritime Labour Convention (MLC) yükümlülüklerine hakim bir avukatın hukuki tavsiyesi ve temsilci birligi ile koordineli olarak hazırlanmıs imzalı bir feragat / serbest bırakma ile onay verilmesini tavsiye ederiz.

 

Nitekim, Gemi insanının alternatif bir varıs noktasına geri gönderilmesinin vize / mülteci sorunlarını gündeme getirebilecegini ve izin verilen kalıs süresinin ülkeden ülkeye degisecegi için ev sahibi ülke ile dikkatli bir şekilde koordine edilmesi gerekmektedir.

 

Eger fesih sözlesmesi akabinde hazırlanacak ilave protokolde yer alan feragat veyahut açıklama kısımlarında ücret, barınma, geçim gibi maddeler yer alıyorsa bu masrafların belirli bir süre ile sınırlandırması gerektigi ile ilgili bir hüküm ilave etmeniz tavsiye edilir.

 

4. P&I Kurallarındaki Savas Riskinin (War Risk) dahil edilmemesi, kişisel yaralanma ve denizcilerin vefatının kapsamını nasıl etkiler?

 

Gemi insanının savaştan kaynaklanmayan vefatı veyahut yaralanması ihtimallerinde gemi savas bölgesinde olsa dahi P&I koruma kapsamına girer. Armatörler/gemi ilgilileri hem P&I kulüplerine hem de War Risk politikası altında olmadıgını belirtir bir rapor ve bildiri yapmalıdır.

 

5. Gemiye veya gemiden geçis yaparken Ukraynalı mürettebat üyeleri P&I kapsamında ne koruma altındadır?

 

P&I kapsamındaki Savas Riski (War Risk) hariç tutulmasına baglı olarak, bu süreler Hizmet Sözlesmesi kapsamında olmak kaydıyla, gemiye veya gemiden geçis yapan mürettebat için Kural 27 kapsamındaki mürettebat teminatı yürürlükte kalmaya devam eder.

 

Kapsanan masraflar arasında hastane, saglık, bakım, cenaze ve bir mürettebatın yaralanması veya hastalıgı veya ölümüyle ilgili olarak is sözleşmesinin ve/veya yürürlükteki yasaların sartlarına uygun olarak yapılan diger masraf ve masrafların ödenmesi yükümlülügü bulunmaktadır.

6. Armatörler Ukraynalı ve Rus mürettebat üyelerine ödeme yapabilecek mi?

 

Rusya ve Ukrayna arasında yasanan krizin devamı sebebi ile Amerika Birlesik Devletleri, Avrupa Birligi ve Birlesik Krallık gibi ülkeler çeşitli müeyyideler uygulamakta ve bu kapsamda çeşitli bankaların yurtdışı ile yapacakları ödemeleri dondurma kararı almışlardır.

 

Mürettebata veya en yakın akrabaya yapılacak ödemelerin Ukrayna veya Rusya'ya gönderilmesi mümkündür. Ancak bu kapsamda gönderilecek ülkeye veyahut bankaya göre Avukatlarınızdan destek almanızı tavsiye ederiz.

 

Herhangi bir sorunuz olması halinde her zaman SODAC LAW FIRM avukatları ile iletisime geçebilirsiniz.

©2021, SODACLAW, ALL RIGHTS RESERVED.

We receive, collect and store any information you enter on our website or provide us in any other way. We may use software tools to measure and collect session information, including page response times, length of visits to certain pages, page interaction information, and methods used to browse away from the page. We also collect personally identifiable information (including name, email and communications, Company name).

Toronto - Istanbul - Athens - Moscow

bottom of page